Ciekawe miejsca w Polsce | 51 niesamowitych propozycji 💚

Choć świat pełen jest egzotycznych krajobrazów i fascynujących kultur, to pamiętaj, że ciekawe miejsca czekają także tuż pod Twoim nosem – w Polsce! Nasz kraj pełen jest tajemnic i nieodkrytych zakątków. Polska oferuje atrakcje na wyciągnięcie ręki, często znacznie bliżej niż by się mogło wydawać.

Od malowniczych miasteczek przesiąkniętych historią, przez dzikie parki narodowe, aż po niezwykłe muzea – Polska jest skarbnicą doświadczeń dla każdego. Bogactwo historii, kultury i tradycji naszej ojczyzny nieustannie zachwyca i inspiruje. Jesteśmy pewni, że oczaruje również Ciebie! Więc przygotuj się na niezapomnianą podróż i odkryj z nami najbardziej fascynujące miejsca w Polsce. Czekają na Ciebie niezwykłe przygody!

Odbierz 100 zł na swój pierwszy wyjazd
Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymać 100 zł na wyjazd z AlohaCamp, a także cotygodniowe wyselekcjonowane, najpiękniejsze miejsca do odpoczynku w Naturze.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Dołączając do bazy newsletterowej wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści marketingowych zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz zrezygnować w każdym czasie.

Spis treści:

  1. Ciekawe miejsca w Polsce na weekend
  2. Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje
  3. Ciekawe miejsca w Polsce dla dzieci
  4. Ciekaw miejsca w Polsce na weekend we dwoje
  5. Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania
  6. Ciekawe miejsca w Polsce zimą
  7. Ciekawe miejsca w Polsce nad morzem
  8. Ciekawe miejsca w Polsce z psem
  9. Ciekawe miejsca w Polsce jesienią
  10. Ciekawe miejsca w Polsce na rower
  11. Ciekawe miejsca w Polsce pociągiem
  12. Ciekawe miejsca w Polsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

W Polsce nie brakuje fascynujących miejsc, które można zwiedzić w zaledwie kilka dni. A nawet w weekend! Najpopularniejszym kierunkiem są stolice województw, emanujące historycznymi tajemnicami i prawdziwym kulturowym bogactwem. A w dodatku dojedziesz do nich środkami transportu zbiorowego, takimi jak pociąg czy autobus.

Dla miłośników przyrody również coś się znajdzie, zadowoleni będą również poszukiwacze tego, co ukryte. W końcu nie musisz chodzić utartymi ścieżkami, aby uznać swój urlop za udany! Ciekawe miejsca w Polsce na weekend są różnorodne – sprawdź, które z nich nas zachwyciły i stwórz swoją własną wakacyjną mapę już dziś!

Szukasz dodatkowych pomysłów na weekend w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł, w którym dzielimy się pomysłami na krótkie wycieczki po kraju.

#1 Lublin

Na początek – Lublin! Położony we wschodniej części Polski, fascynuje na każdym kroku. Nic dziwnego – jest jednym z najstarszych miast w kraju, posiadających sporo zabytków z czasów średniowiecza i renesansu, co wyraźnie wpływa na klimat oraz charakter miejsca. Jeżeli chcesz spędzić weekend w niespiesznej, relaksacyjnej atmosferze, to nie trafisz lepiej!

Spacerując ulicami Lublina, można poczuć ducha różnorodności, szczególnie w architekturze. Wystarczy tylko przejść się po starówce, wypełnionej zabytkowymi kamienicami, kawiarniami i artystycznymi galeriami, aby zatopić się bez reszty w pięknie miasta. Polecamy również udział w jednym z licznych wydarzeń artystycznych – Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztukmistrzów czy Europejski Festiwal Smaków są tym, co zapamiętasz na długo. My jesteśmy zauroczeni!

#2 Trójmiasto

Dobrym kierunkiem na weekendowy wypad jest również Trójmiasto. Składa się z trzech głównych miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu, które – pomimo różnic – tworzą jedno spójne miejsce o wyjątkowym charakterze.

Największym i, dla niektórych, najważniejszym trójmiejskim miastem jest Gdańsk. Znany z pięknej starówki, doskonałych muzeów jak Europejskiego Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej, zapewni Ci masę różnorodnej rozrywki na weekend. Gdynia to ważny port morski, oferujący również piękne plaże ⛱️ oraz wiele rekreacyjnych atrakcji. Sopot natomiast słynie z najdłuższego drewnianego molo w Europie, a także licznych imprez kulturalnych i muzycznych. Jedna metropolia, a tyyyle możliwości!

#3 Piramida w Rożnowie i Opolszczyzna

W tym zestawieniu znajdziecie nie tylko duże ośrodki miejskie – weekend wystarczy, aby zwiedzić również mniej popularne, jednak wciąż ciekawe miejsca w Polsce. Dobrym przykładem jest piramida w Rożnowie, niezwykły zabytek architektoniczny znajdujący się terenie Opolszczyzny.

Wzorowana na słynnej piramidzie Cheopsa w Gizie, została zbudowana w 1780 roku jako grobowiec rodziny von Ebenów, właścicieli tutejszego majątku. To jednej z nielicznych tego typu obiektów w Polsce, dlatego tym bardziej warto tutaj przyjechać. Kto wie, może stanie się zachętą do odwiedzenia innych atrakcji Opolszczyzny? Jest co podziwiać!

#4 Ciekawe miejsca w Polsce na weekend: Zalipie

Pokochali ją Japończycy, zachwycają się nią Amerykanie i Australijczycy. O czym mowa? O wsi Zalipie, słynącej z kolorowych domów, ozdobionych różnymi wzorami i motywami kwiatowymi. 🌸 Ta unikalna tradycja malarska przyciąga turystów z całego świata, czyniąc Zalipie jednym z obowiązkowych punktów programu weekendowej wycieczki po Małopolsce.

Malunki zdobią także wnętrza domów i przedmioty codziennego użytku, takie jak meble czy naczynia. Dzięki temu każdy dom staje się prawdziwym dziełem sztuki, który pozwala w oryginalny sposób poznać polską wieś i małopolski folklor. A to wszystko zaledwie godzinę drogi od Krakowa!

#5 Wyspa Wolin

Czymże byłby weekend bez wizyty na polskim wybrzeżu? Dobrym pomysłem będzie wycieczka na wyspę Wolin. Położona na północ od Świnoujścia, zachwyca pięknymi krajobrazami, w tym nadmorskimi klifami, lasami 🌲 oraz jeziorami, których próżno szukać w innej części kraju.

Wyspa Wolin to również Międzyzdroje, popularna miejscowość wypoczynkowa z szeroką promenadą, wzbudzającą zainteresowanie szczególnie w czasie festiwalu filmowego. Co roku odbywa się tu też słynny Festiwal Słowian i Wikingów, na którym można poznać tajemnice kultury wczesnośredniowiecznej. Jak widać, z uroków Bałtyku można korzystać na wiele różnych sposobów!

Nocleg na Wyspie Wolin: Black&White

5(4)

Kołczewo, zachodniopomorskie, Polska

Jeżeli wybierasz weekend na Wyspie Wolin, to potrzebujesz dobrego miejsca do spania. Na komfortowy pobyt możesz liczyć w domkach Black&White, położonych na dużej działce otoczonej leśnymi drzewami. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne, aby miło spędzić czas wolny – leżaki, hamaki, huśtawkę, a nawet plac zabaw i trampolinę.

Domki Black&White to doskonałe miejsca dla osób ceniących komfort, które pragną o odpoczynku w towarzystwie pięknej przyrody. Nie musisz nigdzie wyjeżdżać – wszystko masz w zasięgu wzroku. W okolicy znajduje się Woliński Park Narodowy, pole golfowe ⛳️ oraz piękna plaża Świętouść, zatem rozrywek Ci nie zabraknie. I dlatego warto tu przyjechać nie tylko na weekend.

5

Na podstawie 4 recenzji.

Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje

Polska, choć często niedoceniona, posiada wiele niezwykłych skarbów natury, historii i kultury, które tylko czekają na odkrycie. Sezon wakacyjny jest najlepszą porą na takie działania – czas wolny zachęca do eksplorowania różnych zakątków kraju, od tych popularnych, po całkowicie nieznane.

W kolejnym akapicie pokażemy Ci, że ciekawe miejsca w Polsce na wakacje są wszędzie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od preferencji. Są góry dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, mazurskie jeziora dla spragnionych wodnych przygód oraz mnóstwo zieleni dla tych, co marzą o odpoczynku w sercu dzikiej przyrody. Zatem czas ruszać w drogę!

#6 Park Gródek w Jaworznie

Marzy Ci się odrobina egzotyki? Nie musisz jechać daleko – polskie Malediwy masz w zasięgu ręki. To Park Gródek w Jaworznie, czyli popularny park miejski położony w dawnym kamieniołomie, który od kilku lat robi prawdziwą furorę wśród polskich turystów.

Na terenie parku znajdziesz takie atrakcje, jak: arboretum, turkusowe stawy, pomosty z altankami czy kwietne łąki. Nie brakuje też ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci oraz miejsc do piknikowania, które pozwalają odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się pięknem przyrody w każdej odsłonie.

#7 Pieniny

Zostając na południu Polski, udajemy się w Pieniny. 🏔️ Te zjawiskowe góry, kojarzone są głównie z niezwykłego przełomu Dunajca oraz Trzech Koron, będącymi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego obszaru. A widoki na strome klify i wapienne skały… ich magia zostanie z Tobą na długo.

Jak na ciekawe miejsca w Polsce na wakacje przystało, Pieniny warto odwiedzić również dla malowniczych wiosek, takich jak Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem. Zachowują tradycyjny góralski charakter, daleki od komercji większych ośrodków miejskich. Region ten słynie również z wyjątkowej kuchni – tutejsze oscypki czy bryndza nie mają sobie równych!

Wyjazd w Pieniny nie obejdzie się bez odpowiedniego noclegu. Który z nich będzie najlepszy? Na AlohaCamp znajdziesz wyjątkowe noclegi w Pieninach, zarówno na krótsze, jak i dłuższe pobyty.

#8 Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje: Mazury

Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje są związane także z jeziorami. A skoro planujemy wypad nad wodę, 💦 to nie może zabraknąć Mazur! Pomimo dużej popularności, wciąż zachwycają swoim naturalnym blaskiem i niezbadanym pięknem. I to o każdej porze roku.

Mazury nazywane są „Krainą Tysiąca Jezior” nie bez powodu – region ten obfituje w liczne jeziora o krystalicznie czystej wodzie, stanowiącej doskonałe warunki do żeglowania, kajakowania, wędkowania oraz pływania. Którą z opcji wybierzesz? Nie musisz się ograniczać – na Mazurach trzeba spróbować wszystkiego!

Nowoczesny nocleg na Mazurach: Lake Glamp Mikołajki

Mazury, jak na region turystyczny przystało, oferują również wiele możliwości noclegu, od tradycyjnych pensjonatów po luksusowe ośrodki spa. Nas zaintrygowały… luksusowe namioty. ⛺️

Lake Glamp Mikołajki w Mikołajkach są pierwszym glampingiem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z dostępem do prywatnej plaży. Wszystkie obiekty mają okna z widokiem na rozległe jezioro Tałty, dzięki czemu na każdym kroku będzie otaczać Cię zjawiskowa natura. Takiej okazji nie można przegapić!

#9 Góry Stołowe i Błędne Skały

Nasza lista byłaby niepełna bez Gór Stołowych, masywu górskiego położonego w Sudetach Środkowych, na granicy Polski i Czech. Charakteryzują się niezwykłym krajobrazem, który przypomina ogromne, płaskie blaty stołowe (stąd nazwa). To sprawia, że te niezwykłe formacje skalne przyciągają turystów z całego świata.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Górach Stołowych są Błędne Skały. Wytworzone na skutek wietrzenia piaskowca ciosowego, prezentują labirynt szczelin i zaułków o nietypowych kształtach, które wydają się być wyrwane z innej rzeczywistości. Znajdziesz tu świetny punkt widokowy o nazwie „Skalne Czasze”, z którego widoczny jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały. Przy dobrej widoczności dostrzeżesz także Karkonosze! I jak tu nie kochać polskich gór?

Myślisz o wyjeździe do Gór Stołowych? Sprawdź możliwości noclegu w tym malowniczym masywie górskim na pograniczu Polski i Czech!

Ciekawe miejsca w Polsce dla dzieci

Polska to kraj, w którym każde dziecko znajdzie coś dla siebie – od bajkowych zamków i parków rozrywki, po interaktywne muzea i dzikie zakątki natury idealne do rodzinnych przygód. Jeżeli szukasz inspiracji na rodzinną wycieczkę, w której zarówno maluchy, jak i starsze dzieci odkryją magię podróżowania, zaczaruj się tym, co Polska ma do zaoferowania. Nie zabraknie również miejsc, które łączą w sobie rozrywkę z nauką.

Oto kilka ciekawych miejsc w naszym kraju, które warto odwiedzić z dziećmi!

Gdzie jeszcze udać się na wakacje z dziećmi w Polsce? Sprawdź to w naszym artykule! Czeka moc praktycznych wskazówek wraz z propozycjami noclegu.

#10 Kanał Elbląski

Ciekawe miejsca w Polsce dla dzieci zaczniemy od opisu Kanału Elbląskiego. Nazywany ósmym cudem świata inżynierii hydrotechnicznej, został zbudowany w latach 1844-1860 w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim i do dziś stanowi przykład innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Kanał Elbląski służy do przewożenia statków, jednak osoby prywatne również mogą skorzystać z jego możliwości. Rejsy turystyczne są niezwykle popularne wśród rodzin z dziećmi, pozwalając im cieszyć się nie tylko mechaniką obiektu, ale również malowniczym krajobrazem oraz spokojem, z którego znane są mazurskie miejscowości. Jeżeli lubicie historię i przyrodę, to nie może Was tutaj zabraknąć!

#11 Energylandia

Czymże byłyby wakacje z dziećmi bez odwiedzin w parku rozrywki? Szczególnie takim, jak Energylandia. Położona w miejscowości Zator, niedaleko Krakowa, przyciąga rzesze odwiedzających, oferując im niezapomniane przeżycia i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Park Energylandia znany jest przede wszystkim z imponujących rollercoasterów, wśród których prym wiedzie Hyperion, będący jedną z najwyższych i najszybszych kolejek górskich w Europie. Wolicie coś spokojniejszego? Wśród ponad 123 atrakcji, na pewno znajdziecie coś dla siebie. Zaplanujcie wizytę i sprawdźcie to samodzielnie!

Zanim wyruszysz na poszukiwania adrenaliny, sprawdź noclegi w okolicy i wybierz ten, który spełni wszystkie wymagania.

#12 Ciekawe miejsca w Polsce dla dzieci: Zoo i afrykarium we Wrocławiu

Spora dawka dobrej zabawy czeka wszystkich, którzy odwiedzą stolicę Dolnego Śląska. Tam bowiem znajdują się dwa niezwykłe miejsca – Zoo i Afrykarium we Wrocławiu. Miłośnicy zwierząt i niezwykłej przyrody będą zachwyceni!

Wrocławskie zoo zostało założone w 1865 roku i od tego czasu przekształciło się w jedno z największych i najatrakcyjniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Wśród wielu atrakcji prym wiedzie Afrykarium, czyli wielopoziomowe oceanarium specjalizujące się w prezentacji fauny i flory z odległej Afryki. Możecie tu spotkać nie tylko różnorodne gatunki ryb, ale także rekiny, krokodyle, a nawet pingwiny. Nuda wam nie grozi!

#13 Zamek Chęciny i Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Większość z nas skupia się na popularnych kierunkach turystycznych, jednak niewielu wie, że ciekawe miejsca w Polsce dla dzieci można znaleźć również poza głównymi trasami. Takim miejscem jest Zamek Chęciny, historyczna warownia położona niedaleko Kielc. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych twierdz średniowiecznych w kraju. Dodatkowo wznosi się na wzgórzu, co nadaje obiektowi dodatkowego splendoru i zapewnia wspaniałe widoki na okoliczne tereny.

Będąc w Chęcinach, nie możecie ominąć Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Jest to drugi co do wielkości obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Dzieci mogą tutaj przeprowadzać eksperymenty naukowe, poznając jednocześnie tajemnice przyrody oraz ludzkiego organizmu. Szykuje się potężna dawka praktycznej wiedzy!

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend we dwoje

Wybierając kierunek na romantyczny weekend we dwoje, nie trzeba szukać daleko. Polska zapewnia wiele atrakcyjnych miejsc, które zaspokoją różne gusta i preferencje. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami przyrody, historii czy kultury, znajdziecie tutaj wiele fascynujących obiektów, które stworzą idealny klimat do spędzenia wspólnego czasu.

Poniżej pokazujemy kilka pomysłów dla par, które będą doskonałym tłem dla romantycznych chwil i niezapomnianych wspomnień. Od Krakowa, przez Toruń, po niewielki Kazimierz Dolny – odkryj z nami ciekawe miejsca w Polsce na weekend we dwoje i poczujcie, jak rozkwita wasza miłość. ❤️

Zaplanuj romantyczny weekend we dwoje z Aloha Camp i sprawdź, jakie obiekty są najczęściej wybierane przez zakochane pary. I to nie tylko na krótki wypad za miasto.

#14 Stare Miasto w Krakowie (UNESCO) oraz Wawel

Mówisz weekend we dwoje, myślisz – Stare Miasto w Krakowie! Krakowska starówka od niepamiętnych czasów uważana jest za najbardziej romantyczny kierunek weekendowy w Polsce. Nic dziwnego – wąskie, brukowane uliczki, malownicze kamienice oraz liczne zabytkowe budowle, jak Sukiennice czy Kościół Mariacki, tworzą klimat, który trudno porównać z czymkolwiek innym.

Po odwiedzinach na Rynku Głównym, czas na zamek! I to nie byle jaki, tylko Zamek Wawelski w Krakowie. To miejsce stanowi symbol miasta, a także ważny element w historii Polski. Dawna rezydencja królów była miejscem koronacji oraz pochówku wielu polskich monarchów, a także innych osób zasłużonych dla kraju. Jakich? O tym dowiesz się po przyjeździe do Krakowa.

#15 Średniowieczny zespół miejski Torunia (UNESCO)

Jeżeli lubicie średniowieczne miasta, to musicie odwiedzić Toruń! Stanowi on prawdziwą perełkę architektury gotyckiej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to otrzymało prawa miejskie od Krzyżaków. Toruń zachował wiele autentycznych budowli z tamtego okresu, co możecie sprawdzić, udając się na romantyczny spacer po starówce.

Co zobaczycie na miejscu? Średniowieczny zespół miejski Torunia to przede wszystkim Rynek Staromiejski, otoczony kolorowymi kamienicami, na czele ze słynną kamienicą pod Gwiazdą, w której urodził się i wychował Mikołaj Kopernik. Warto również wspomnieć o murach i bramach miejskich, a także o zamku krzyżackim. Jest co podziwiać!

#16 Kazimierz Dolny

Skoro mówimy o romantycznych kierunkach na weekend, to musimy wspomnieć też o Kazimierzu Dolnym. To jedno z najczęściej odwiedzanych miasteczek na Lubelszczyźnie, znane ze swojego wyjątkowego uroku i świetnie zachowanej architektury.

Wśród charakterystycznych elementów miasta znajdują się kolorowe kamienice z XVII i XVIII wieku (z Kamienicą Cejlowską na czele), a także liczne kościoły i zabytkowe kaplice. Kazimierz Dolny jest także znanym ośrodkiem artystycznym, przyciągającym zarówno twórców, jak i miłośników sztuki. Życie kulturalne miasta kwitnie szczególnie latem. ☀️ Może to znak, aby przyjechać tam w następne wakacje?

Odbierz 100 zł na swój pierwszy wyjazd
Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymać 100 zł na wyjazd z AlohaCamp, a także cotygodniowe wyselekcjonowane, najpiękniejsze miejsca do odpoczynku w Naturze.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Dołączając do bazy newsletterowej wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści marketingowych zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz zrezygnować w każdym czasie.

Nietypowy nocleg w Kazimierzu Dolnym: Węgiełek Treehouse

4.7(20)

Rezerwacja natychmiastowa

Kazimierz Dolny, lubelskie, Polska

Planując weekend we dwoje, musicie wziąć pod uwagę nie tylko trasę wycieczki, ale również nocleg. Szczególne walory prezentuje Węgiełek Treehouse, romantyczny domek na drzewie, 🌳 znajdujący się zaledwie 700 metrów od centrum Kazimierza Dolnego.

Przebywając w Węgiełek Treehouse, trafisz w sam środek parku krajobrazowego, nad jeden z malowniczych kazimierskich wąwozów. Słoneczny taras i 17 okien pozwoli Ci doceniać tutejsze widoki od świtu do nocy, zarówno latem, jak i zimą. Dobry wypoczynek i pełen relaks w takim miejscu przychodzi z niezwykłą łatwością. Czas to sprawdzić!

4.7

Na podstawie 20 recenzji.

Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania

Wiemy już, że Polska to kraj pełen niespodzianek i ukrytych skarbów, które spodobają się każdemu, bez względu na wiek czy zainteresowania. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a malownicza przyroda idzie w parze z fascynującą kulturą i sztuką. A to znak, że jest tu sporo rzeczy do zwiedzania!

Ciekawe miejsca w Polsce można wymieniać bez końca. My skupiliśmy się na atrakcjach, które pozwalają docenić różnorodność kraju. Są tu i piękne zamki, i majestatyczne twierdze, nie wspominając o rzemiośle artystycznym. Wszystko razem tworzy niezwykły klimat, który spełni Twoje najskrytsze marzenia podróżnicze.

#17 Twierdza Srebrna Góra (Góry Sowie)

Tego jeszcze nie było – Twierdza Srebrna Góra to imponujący kompleks fortyfikacji obronnych, które musisz zobaczyć przynajmniej raz w życiu! Tym bardziej że jest to obiekt wciąż mało znany, co sprawia, że unikniesz w nim tłumów i niekończących się kolejek do wejścia.

Zbudowana w XVIII wieku, aby zabezpieczyć militarnie Śląsk po zdobyciu przez Prusaków w 1740 roku, do dzisiaj imponuje swoją wielkością. W skład fortyfikacji wchodzą podziemne korytarze, cytadele, bastiony i wieże obronne, które możesz odwiedzić w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej. Warto również wybrać się na spacer po malowniczym otoczeniu – piękne widoki gwarantowane!

Twierdza Srebrna Góra to jedna z atrakcji Gór Sowich. Chcesz poznać ich więcej? Zarezerwuj nocleg w Górach Sowich i spędź wakacje w najlepszym stylu!

#18 Zamek w Mosznej

Od twierdzy do zamku jest blisko, szczególnie wtedy, kiedy mowa o Mosznej. Tutejszy zamek to prawdziwa perła architektury i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Niektórym przypomina budowle znane z bajek Disneya. Nic dziwnego – to miejsce roztacza nad sobą bajeczną aurę.

Tym, co wyróżnia zamek w Mosznej, jest charakterystyczna, eklektyczna bryła. Łączy w sobie różne style, takie jak neogotyk, neorenesans, neobarok czy neorokoko, które razem tworzą iście zjawiskowe dzieło sztuki. Szczególnie znane są jego wieże i pięknie urządzone sale oraz komnaty, które można zwiedzać. I od razu odpowiadamy: warto!

#19 Zamek Książ

Skoro jesteśmy przy zamkach, to nadszedł czas na Zamek Książ. Jest to jedna z największych i najbardziej majestatycznych warowni w Polsce. Położona w Wałbrzychu, niedaleko Wrocławia, wiele lat temu stała się miejscem znanym z bogatej, sięgającej średniowiecza historii. Tutaj nic nie jest takie, na jakie wygląda.

Dzieje Książa obfitują w wiele fascynujących wydarzeń. Większość z nich związanych jest z II wojną światową, kiedy to zamek był siedzibą wybitnej postaci, księżnej Daisy von Pless. I właśnie ta część historii przyciąga turystów, pragnących zgłębić tajemnice tej niezwykłej rezydencji. Tobie również to polecamy!

#20 Krzyżtopór

Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania obejmują również zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie świętokrzyskim. Choć obecnie przypomina ruinę, to wciąż zachwyca swoją monumentalnością i niezwykłą architekturą.

Wzniesiony w XVII wieku dla polskiego magnata, Krzysztofa Ossolińskiego jako palazzo in fortezza (pałac o cechach obronnych), jest zabytkiem światowej klasy, jedynym w swoim rodzaju. Warto wspomnieć chociażby o 365 oknach, 52 pokojach i 12 wieżach, które miały symbolizować dni, tygodnie i miesiące w roku. Więcej ciekawych historii odkryjesz podczas zwiedzania – możesz wybrać opcję dzienną oraz nocną. 🌙 Nocne zwiedzanie zamku? To brzmi fantastycznie!

#21 Bolesławiec i zakłady ceramiki

A teraz – Bolesławiec! Wszyscy słyszeli o nim nieraz, a to za sprawą zakładów ceramiki artystycznej, wyrabiających piękne naczynia w charakterystyczne wzory. Talerze, misy, kubki i garnuszki zdobione są ręcznie, dlatego ceramika bolesławiecka jest doceniana przez kolekcjonerów i miłośników rękodzieła na całym świecie.

Podczas wizyty w Bolesławcu, zwróć też uwagę na samo miasto z historycznym rykiem, zabytkowymi kamienicami i kościołem św. Mikołaja. To miejsce, gdzie tradycja i nowoczesność idą ze sobą w parze, tworząc wyjątkowe miejsce w Polsce do zwiedzania.

#22 Kompleks Riese

Na Dolnym Śląsku, całkiem blisko Wrocławia, znajdziesz też Kompleks Riese, tajemniczy i imponujący zespół podziemnych budowli. To jedna z najbardziej enigmatycznych atrakcji w Polsce, związana z tajnymi projektami niemieckimi z okresu II wojny światowej.

Kompleks Riese obejmuje szereg podziemnych tuneli, korytarzy, bunkrów i innych konstrukcji, które miały służyć jako schronienie dla hitlerowskich władz, a także jako miejsce produkcji broni – rakiet V2. Dzisiaj obiekt jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą znaleźć w nim odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania. W końcu kto z nas nie lubi rozwiązywać zagadek?

Nocleg w górskim stylu niedaleko kompleksu Riese: Owca&Wino

4.8(4)

Rzeczka, dolnośląskie, Polska

Zagadki, tajemnice i niespotykane historie rządzą na Dolnym Śląsku. I to również w obiektach noclegowych, czego przykładem jest Owca&Wino, komfortowy dom w małej wsi w Górach Sowich. Stworzony z potrzeby celebracji drobnych momentów, pozwoli Ci wyrwać się ze szponów codzienności i spędzić przyjemny czas pośród dzikiej przyrody. 🐑

Jest tu ogród, na którym można grać w piłkę, podziwiać roślinność lub turlać się po trawie. Jest też miejsce na wieczorne ognisko, a także taras z obłędnym widokiem na wschody i zachody słońca. Do tego planszówki, muzyka, kominek i mnóstwo przestrzeni do wspólnego biesiadowania. Nic, tylko przyjeżdżać!

4.8

Na podstawie 4 recenzji.

#23 Zamek Czocha

Im więcej zamków, tym lepiej! I dlatego musimy wspomnieć o zamku Czocha, kolejnej z ważnych warowni na Dolnym Śląsku. Zamek ten składa się z samych zalet: bogatej, sięgającej XIII wieku historii, oraz pięknej architektury, która fascynuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. To właśnie tutaj odbywa się Letnia Szkoła Magii, turnusy wakacyjne przeznaczone dla fanów powieści o Harrym Potterze. Dzięki temu stwierdzenie „magiczny zamek” nabiera podwójnego znaczenia.

Choć przez wieki przeszedł wiele przebudów i modernizacji, zamek Czocha wciąż zachwyca gości swoim eklektycznym stylem, łączącym elementy gotyku, renesansu i baroku. A malownicze Jezioro Leśniańskie oraz okoliczne lasy tylko dodają mu piękna. I jak tu nie kochać polskich zabytków?

Ciekawe miejsca w Polsce zimą

Zima w Polsce to okres, który przyciąga nie tylko miłośników sportów zimowych, ale także tych, którzy pragną odkrywać urok tej pory roku w nieco inny sposób. Ciekawych miejsc nie brakuje, co staramy się udowodnić poniżej.

Są i góry, i parki narodowe, a także zamki oraz historyczne miasta gotowe do przyjęcia turystów ze wszystkich stron świata. Kiedy krajobrazy przybierają śnieżne szaty, ❄️ wiele miejsc traci swoją popularność. To duży błąd. A to dlatego, że ciekawe miejsca w Polsce zimą wyglądają obłędnie!

#24 Tatrzański Park Narodowy

Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) nie trzeba nikomu przedstawiać. Wynika to z tego, że jest częścią Tatr, łańcucha górskiego, który co roku bije kolejne rekordy popularności. Dla niektórych jest najpiękniejszym obszarem chronionym w Polsce. W zupełności się z tym zgadzamy i dlatego umieszczamy na liście pod tytułem „ciekawe miejsca w Polsce zimą”.

To miejsce znane z wyjątkowej przyrody i krajobrazu, który obejmuje majestatyczne szczyty, głębokie doliny, potężne wodospady oraz krystalicznie czyste jeziora górskie. Tatrzański Park Narodowy to także ostoja wielu gatunków zwierząt, w tym kozic, 🐐 świstaków, orłów bielików oraz kruków. Od dzikiej natury wolisz relaks w termach i grzańce w górskich schroniskach? Tego też nie brakuje. Po prostu Tatrzański Park Narodowy to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

#25 Ciekawe miejsca w Polsce zimą: Góry Izerskie

O naszym kolejnym kierunku, jakim są Góry Izerskie, można powiedzieć wiele dobrego. Również to, że stanowią świetny punkt programu każdej zimowej wyprawy po Polsce. Często nazywane „Małymi Karkonoszami”, oferują podobne wrażenia, jak sąsiednie, bardziej znane Karkonosze.

Oprócz pięknych widoków, Góry Izerskie oferują zielone łąki i lasy, a także wiele małych potoków oraz górskich strumyków. Są również popularnym celem turystyki pieszej oraz rowerowej, z dobrze oznaczonymi szlakami turystycznymi. W zimie możesz liczyć na fantastyczne trasy, oferujące atrakcje dla osób o różnym stopniu zaawansowania narciarskiego. 🎿 Trochę sportu, trochę rozrywki i czujemy się jak w raju!

#26 Suwalszczyzna

Pisząc o zimie, trudno nie wspomnieć o polskim biegunie zimna, czyli o Suwalszczyźnie. Położona w północno-wschodniej Polsce, słynie nie tylko z niskich temperatur, ale również ciszy i dziewiczej przyrody, co czyni ją doskonałym celem dla miłośników wycieczek poza utartym szlakiem.

Region Suwalszczyzny obejmuje liczne jeziora, pagórki, lasy oraz unikalne formacje geologiczne. Za najważniejszą atrakcję uznaje się najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Jezioro Hańcza. Warto jednak spojrzeć przychylniejszym okiem na tutejsze wioski i miasta, w których można poznać regionalne tradycje kulinarne. Jeżeli cenisz autentyzm, to musisz tu przyjechać. Na pewno Ci się spodoba!

Wyjątkowy nocleg na Suwalszczyźnie: Dom na Sosnowym Wzgórzu

5(1)

Rezerwacja natychmiastowa

Sejny, podlaskie, Polska

Dom na Sosnowym Wzgórzu dopełni cudowne wrażenia z pobytu na Suwalszczyźnie. To jedno z tych miejsc, do których wszyscy wracają. Wpływa na to zapach kawy o poranku, a także cisza, która przenika tutaj jak nigdzie indziej.

Okolica jest przepiękna, niedaleko jest też do Wilna czy Druskiennik, zatem możesz w każdej chwili skoczyć na poszukiwanie nowych przygód. W gratisie otrzymujesz prawie trzy hektary ziemi, na której nawet wskazówki zegara ledwie się przesuwają. Slow life w najczystszej postaci.

5

Na podstawie 1 recenzji.

Ciekawe miejsca w Polsce nad morzem

Polska ma wiele do zaoferowania, a jednym z jej najcenniejszych skarbów są malownicze wybrzeża Morza Bałtyckiego. Długa i zróżnicowana linia brzegowa 🌊 przyciąga wieloma atrakcjami: pięknymi plażami, kulturalnymi skarbami oraz przyrodą, o której można rozmawiać w nieskończoność. Tutaj można zapomnieć o rzeczywistości.

W naszym artykule zapoznamy Cię z tymi miejscami na polskim wybrzeżu, które wydają się być najciekawsze. Pozwolą Ci cieszyć się błogim relaksem na plaży, odkrywać fascynujące historie oraz delektować się wyjątkową atmosferą urokliwych, nadmorskich miejscowości. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem morskich kąpieli, czy szukasz inspiracji na aktywny wypoczynek, polskie wybrzeże Bałtyku jest pełne miejsc, które czekają na odkrycie.

Nie hotel, nie pensjonat, a domki nad morzem zapewnią Ci komfort, o jakim marzysz. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

#27 Mierzeja Wiślana

Gdy brakuje Ci miejsc zachwycających przyrodą i krajobrazem, udaj się do Mierzei Wiślanej. Ten unikalny przyrodniczo i geograficznie obszar na polskim wybrzeżu Bałtyku szybko wprawi Cię w dobry nastrój.

To miejsce w Polsce nad morzem, które jest jedną z największych tego typu formacji w całej Europie. Możesz spotkać tu rozległe plaże, wydmy porośnięte roślinnością, solniska i mokradła, które stają się idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Mierzeja Wiślana to również urokliwe miejscowości, takie jak Krynica Morska czy Piaski, przyciągające turystów swoją niezwykłą atmosferą o każdej porze roku. Nie ma to jak polskie morze!

#28 Latarnia i plaża Stilo

Jest jedno takie miejsce nad morzem, gdzie można odpocząć od tłumów, skupiając się 🧘‍♀️ na szumie fal i odpoczynku od prozy życia. To plaża Stilo, jednak z najdzikszych bałtyckich plaż, ratunek dla dusz zmęczonych popularnymi kurortami.

Aby odkryć to miejsce, wystarczy zejść z utartych szlaków. Plaża Stilo leży bowiem w odległości około 10 kilometrów od Łeby, w okolicy bogatej we wszystko, czego potrzebujesz na wakacjach. Dodatkową atrakcją na szlaku jest okoliczna latarnia morska Stilo. Wybudowana na początku XX wieku, była jednym z najważniejszych punktów nawigacyjnych dla statków płynących po Bałtyku. Zapewniała bezpieczeństwo na morzu, dziś zaprasza wszystkich do podziwiania swych uroków. To miejsce, którego prędko nie zapomnisz.

Nocleg w pobliżu: Dzika Plaża Stilo

5(1)

Rezerwacja natychmiastowa

Sasino, pomorskie, Polska

Podobno już nie ma dzikich plaż… plaża Stilo przeczy tej teorii! A dokładniej to kompleks Dzika Plaża Stilo z sześcioma domkami, przypominającymi kształtem i formą nowoczesną stodołę. W tej przestrzeni każdy poczuje się wolny od wszelkich trosk i problemów. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na miejscu.

Każdy z domków ma piękny taras z zestawem wypoczynkowym oraz dużym parasolem, który osłoni od gorących promieni słonecznych i palącego, letniego wiatru. Mali urlopowicze również nie zaznają nudy, bawiąc się na tutejszym placu zabaw z małpim gajem, trampoliną oraz huśtawkami. A gdy przyjdzie Ci ochota na chwileczkę zapomnienia, to w pobliżu czeka moc nadmorskich niespodzianek. W takim klimacie każde wakacje nabiorą wyrazistości.

5

Na podstawie 1 recenzji.

#29 Słowiński Park Narodowy

Na polskim wybrzeżu znajdziesz także Słowiński Park Narodowy, miejsce fascynujące i różne od tego wszystkiego, czego udało Ci się dotychczas doświadczyć. Znane jest przede wszystkim z ruchomych wydm, które są jednymi z największych na kontynencie europejskim. Niektóre z nich osiągają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i są otoczone przez cudowne jeziora, bagna oraz lasy, tworzące razem unikalny ekosystem.

Słowiński Park Narodowy to także dom dla wielu gatunków ptaków, z których można wymienić bociany czarne i bieliki. Pasjonaci przyrody i aktywnego wypoczynku zachwycą się tutejszymi szlakami turystycznymi, które zachęcają do obserwacji dzikiej zwierzyny. Takie ciekawe miejsca w Polsce nad morzem sprawiają, że każdy stanie się miłośnikiem Bałtyku.

Odbierz 100 zł na swój pierwszy wyjazd
Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymać 100 zł na wyjazd z AlohaCamp, a także cotygodniowe wyselekcjonowane, najpiękniejsze miejsca do odpoczynku w Naturze.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Dołączając do bazy newsletterowej wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści marketingowych zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz zrezygnować w każdym czasie.

Ciekawe miejsca w Polsce z psem

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a podróże w towarzystwie czworonoga 🐶 mogą być pełne radości i pozytywnych wibracji. Polska oferuje wiele kierunków, gdzie właściciele psów mogą spędzać czas aktywnie i w pełni korzystać z uroków wybranego miejsca. Czas je poznać!

Od malowniczych parków, przez górskie szlaki, po przytulne kawiarnie w centrum wielkich miast – ciekawe miejsca w Polsce z psem można znaleźć wszędzie. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć lub… zaufać naszym rekomendacjom. Niech będą przewodnikiem dla tych, którzy pragną odkrywać nadwiślańską krainę z towarzyszem na czterech łapach.

#30 Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Jest kolorowo, 🌈 jest zacisznie, jest po prostu magicznie! To wszystko można powiedzieć o Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Te niezwykłe akweny wodne znajdują się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, i to już świadczy o ich wyjątkowości.

Nazwa „Kolorowe Jeziorka” w pełni oddaje istotę tego miejsca. A to dlatego, że stawy zmieniają kolory w zależności od pór roku i warunków atmosferycznych. Od błękitu po zieleń, pomarańcz i brązy, co wynika z naturalnych procesów chemicznych i geologicznych rządzących tym regionem. Szykuj zatem aparat fotograficzny – piękne zdjęcia masz jak w banku!

#31 Kraina Wygasłych Wulkanów

Niemniej ciekawe oblicze prezentuje Kraina Wygasłych Wulkanów, zawdzięczająca swoją nazwę licznie występującym wulkanom, uśpionym od kilku milionów lat. Najstarsze z nich liczą sobie nawet pół miliarda wiosen!

Stożki wulkaniczne, kopuły lawy, kratery, 🌋 a także unikalne skałki i jaskinie – Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje wiele interesujących formacji geologicznych. Ale to nie wszystko – ten region słynie również z zabytków architektonicznych, m.in. zamków Grodziec i Bolków, kościoła w Jaworze oraz historycznych budowli w Świnach, Wleniu i Płoninie. Dla każdego coś dobrego!

#32 Bory Tucholskie

Podróżującym z psem spodobają się również Bory Tucholskie. Ten obszar przyrodniczy położony jest w północnej Polsce, niedaleko uwielbianego przez Polaków Morza Bałtyckiego. To jedno z największych i najlepiej zachowanych ekosystemów leśnych w kraju, co zapewnia nie tylko piękne widoki, ale również ciszę i spokój potrzebne do totalnego wypoczynku.

Bory Tucholskie, jak na obszar chroniony przystało, oferują doskonałe warunki do relaksu w cieniu wielkiej przyrody. Piesze wędrówki, wodne przygody, a także obserwacja dzikiej zwierzyny to tylko część atrakcji, jakich możesz się tutaj spodziewać. Nieważne, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy „zwykłe” podziwianie przyrody – to miejsce ma wszystko, czego potrzebujesz.

Ciekawe miejsca w Polsce jesienią

Polska jesienią? Nie ma lepszego pretekstu do podróżowania! Jest to bowiem czas idealny do odkrywania nowych miejsc. Kiedy liście spadają z drzew, 🍂 a przyroda nabiera złotych barw, wtedy nasz kraj staje się centrum przyrodniczych i kulturowych atrakcji. O kilku z nich wspomnimy w naszym artykule.

Skupiamy się na naturze – w końcu to ona nastraja nas pozytywnie na kolejne miesiące. A skoro szykujemy się do zimy, to przyda się solidna dawka pozytywnych doświadczeń. Udaj się zatem w najciekawsze miejsca w Polsce jesienią i zobacz, które z nich skrywają w sobie niezwykłe piękno.

#33 Lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym (UNESCO)

Może tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Jesień jest najlepszą porę, aby podziwiać te góry, będące przyrodniczymi skarbami Polski. To obszary o niepowtarzalnym uroku – wystarczy tylko spojrzeć na tutejszy park narodowy, aby stwierdzić, że mamy rację!

Bieszczadzki Park Narodowy słynie z wielu przyrodniczych atrakcji, jednak największą z nich są naturalne lasy bukowe. Są niezwykle cenne, gdyż zachowują pierwotną strukturę i stan gatunkowy. Wędrując ich ścieżkami, możesz poczuć się jak w bajce. Otaczać Cię będzie błoga cisza przerywana jedynie szumem liści i śpiewem ptaków. To wszystko sprawia, że stają się obowiązkowym punktem programu każdej jesiennej wycieczki.

Skoro wyjeżdżasz w Bieszczady, to potrzebujesz odpowiedniego noclegu. Najlepsze obiekty do spania znajdziesz na naszym portalu. Kliknij tutaj i przenieś się do magicznego świata Bieszczad już dziś!

#34 Ciekawe miejsca w Polsce jesienią: Polskie winnice

Jesień to również czas zbiorów w polskich winnicach. Rozsiane są głównie w południowej i zachodniej części Polski, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają uprawie winogron. 🍇 Obecnie przeżywają swój renesans, dorównując popularnością obiektom z Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Niektóre nawet je prześcigają!

Najważniejsze regiony winiarskie to Małopolska, Podkarpacie i województwo lubuskie. Uprawia się w nich różne odmiany winogron, takie jak Rondo, Regent czy Solaris. Każda z tych odmian ma swój charakterystyczny smak – który z nich stanie się Twoim ulubionym? Odwiedź polską winnicę – degustacja 🍷 prawdę Ci powie!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat polskich winnic? Prawidłowo – enoturystyka jest obecnie szalenie modna! Dlaczego? O szczegółach przeczytasz w naszym artykule.

Camping w winnicy: Winnica Ślężańska

Świątniki, dolnośląskie, Polska

Fajna winnica i nocleg w jednym? To musi być Winnica Ślężańska! Umieszczona pod samą górą czarownic, zwaną Ślężą, zapewnia doskonałe warunki do podziwiania dolnośląskiej przyrody. Znajdziesz tu miejsca na dwa kampery, a także mnóstwo drzew i winorośli. I niczego więcej nie potrzebujesz!

Tym bardziej że sama okolica również słynie z atrakcji. Wystarczy wymienić chociażby Ślężański Park Krajobrazowy z pięknymi szlakami pieszymi, liczne trasy rowerowe, malownicze miasteczko Sobótka, a także zalew w Sulistrowiczkach. Niedaleko masz też do Wrocławia. Jedno miejsce, a możliwości bez liku!

Ciekawe miejsca w Polsce na rower

Zapinamy kaski, smarujemy łańcuchy i wsiadamy na rowery, bo Polska jest rajem dla miłośników dwóch kółek! Z mnogością tras dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania, plasujemy się wysoko w rankingu najlepszych krajów na rowerową wyprawę jesienią. Zobacz poniżej, które miejsca są do tego stworzone.

Odkrywając Polskę na rowerze, możesz przekroczyć granice tradycyjnych tras turystycznych i dotrzeć do mało znanych, ale bardzo ciekawych miejsc. Pobyt w nich napełni Cię spokojem i radością z podjętych wyzwań. A stąd już całkiem niedaleko do spektakularnych odkryć!

#35 Szlak Orlich Gniazd + Pustynia Błędowska

Jedną z najbardziej urokliwych tras turystycznych, i tym samym tras rowerowych, jest Szlak Orlich Gniazd. Przebiega przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, skupiając się na odkrywaniu zamków i twierdz wybudowanych na wysokich skalnych wzgórzach.

Fascynujący kontrast do Szlaku Orlich Gniazd zapewnia Pustynia Błędowska. Leży stosunkowo blisko Krakowa, co tym bardziej skłania do odwiedzin. Tym bardziej że będziesz mieć do czynienia z unikalnym obszarem pustynnym, przyciągającym rozległymi wydmami, ciekawymi formacjami skalnymi oraz… nocnym śpiewem świerszczy. Nie można tego przegapić!

Szlak Orlich Gniazd musisz zobaczyć przynajmniej raz w życiu! Nie będziesz mieć z tym problemu, kiedy dowiesz się, jakie fantastyczne noclegi czekają na miejscu. Sprawdź je i wybierz ten najlepszy!

#36 Białowieski Park Narodowy (UNESCO)

A co myślisz o wycieczce do parku narodowego? I to takiego, który od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Zachwytom nie będzie końca, bowiem Białowieski Park Narodowy jest skarbem natury nie tylko polskiej, ale całego świata!

Park słynie przede wszystkim z niezwykłego lasu bukowo-świerkowego, w którym można spotkać największą populację żubrów w Europie. Ponadto las ten jest miejscem bytowania wielu innych gatunków zwierząt, takich jak rysie, łosie czy dziki. 🐗 Dzięki licznym szlakom pieszym i rowerowym możesz zaobserwować je w naturalnym środowisku. Czy to nie jest dobry powód do przyjazdu?

Ciekawe miejsca w Polsce pociągiem

W dzisiejszych czasach podróżowanie pociągiem stało się nie tylko wygodnym (i ekologicznym!) środkiem transportu, ale także sposobem na odkrywanie fascynujących zakątków naszego kraju. Polska, bogata w malownicze krajobrazy i zabytki historyczne, kryje bowiem wiele spektakularnych miejsc, które można zwiedzić właśnie za pomocą kolei.

Od górskich pasm, przez dziewicze jeziora, po urokliwe wsie i miasteczka –  Polska oferuje niezliczone atrakcje dla osób, które chcą odbyć podróż w powolny, niespieszny sposób. Wystarczy tylko spojrzeć na zmieniający się krajobraz za oknem, aby nabrać pewności, że lepszego przygody nie możemy sobie wymarzyć! Zatem zakrzyknijmy głośno „Ahoj, przygodo!” i poznajmy ciekawe miejsca w Polsce pociągiem!

Wsiąść do pociągu byle jakiego… I przemierzyć tak Polskę wzdłuż i wszerz! Sprawdź, gdzie jeszcze wycieczki pociągiem nabierają wyjątkowego kolorytu i odkryj miejsca, o których będzie pamiętać do końca życia!

#37 Kaplica Czaszek

Jedni lubią zamki, inni parki narodowe, niektórym zaś marzy się… kapica czaszek!To marzenie jest łatwe do zrealizowania. Wystarczy wsiąść do pociągu i udać się do Kudowy-Zdroju. Tutaj bowiem mieści się ta nietypowa forma sakralnej architektury, będąca jednocześnie jednym z najbardziej oryginalnych zabytków w Polsce.

Na czym polega jej niezwykłość? Otóż w Kaplicy Czaszek możesz znaleźć setki ludzkich czaszek i kości, ułożonych w artystyczne wzory, takie jak krzyże czy serca. Ma to głęboki wymiar symboliczny, przypominający o nietrwałości ludzkiego życia. Przyjedź tutaj koniecznie – to miejsce pozostawia trwałe wrażenie na odwiedzających je osobach.

Nie tylko Kaplica Czaszek – Kudowa-Zdrój to również fantastyczne miejsce na relaks. Przekonaj się o tym już dziś i zarezerwuj nocleg w tym pięknym miasteczku!

#38 Ciekawe miejsca w Polsce pociągiem: Stare Miasto w Zamościu (UNESCO)

Bardziej tradycyjne zwiedzanie czeka Cię w Zamościu. A to dlatego, że tutejsze Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych renesansowych miasteczek w Polsce.

Znany jako „Perła Renesansu”, charakteryzuje się harmonijnym układem urbanistycznym, zaprojektowanym przez słynnego włoskiego architekta, Bernanda Morando. Centralnym punktem miasta jest rynek, otoczony kolorowymi kamienicami o renesansowych fasadach. Nad całością czuwa przepiękny ratusz ze strzelistą wieżą i wachlarzowymi schodami. Odwiedź koniecznie Zamość i zobacz go na własne oczy!

#39 Kościół Wang

Wybierając podróż pociągiem, możesz udać się do Karpacza, znanego z niezwykłej świątyni Wang. Ten drewniany kościół jest jedyny w swoim rodzaju, bowiem został zbudowany w… Norwegii. Do Polski trafił w latach 40. XIX wieku i od razu stał się miejscową sensacją.

Charakteryzuje się charakterystyczną, ciemnoczerwoną fasadą i bogatą drewnianą dekoracją z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Warto jeszcze wspomnieć, że jego konstrukcja nie posiada ani jednego gwoździa! 🔩 Interesujące, prawda? Na żywo prezentuje się jeszcze lepiej!

Ciekawe miejsca w Polsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO

Na zakończenie musieliśmy napisać kilka zdań o obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyróżnienie świadczy o ponadprzeciętnej wartości tych miejsc, zarówno z perspektywy krajowej, jak i globalnej.

Łącznie na listę dziedzictwa UNESCO wpisanych jest 17 zabytków. Wcześniej wspomnieliśmy o 5: Starym Mieście w Krakowie, Toruniu oraz Zamościu, lasach bukowych w Bieszczadach, a także Puszczy Białowieskiej. Teraz czas na kolejne 12 przykładów.

Poniżej przyjrzymy się obiektom stanowiącym naszą dumę narodową. To skarby kultury, które w ostatnich latach zostały docenione również przez zagranicznych turystów. I to zainteresowanie wciąż rośnie! Które z nich masz w planach na kolejną podróż? My bierzemy wszystko!

#40 Wieliczka

Wieliczka to miejsce, którego prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. To właśnie niedaleko dawnej stolicy Polski mieści się Kopalnia Soli „Wieliczka”, jeden z najstarszych czynnych zakładów wydobywających sól na świecie.

700 lat historii czyni to miejsce wyjątkowym, ale nie tylko. To również podziemny świat z labiryntem komór, korytarzy i kaplic wyrzeźbionych w soli. Najbardziej imponująca jest Kaplica Św. Kingi. Znajdziesz w niej m.in. trzyczęściowy ołtarz oraz wielkie żyrandole. Wszystko – oczywiście – wykonane z soli.

#41 Zamek krzyżaczki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku ma na swoim koncie również niemałe zasługi. Jest to największy zamek ceglany na świecie, który swoim majestatem potrafi przyćmić niejeden zabytek ze światowej listy dziedzictwa UNESCO.

Stanowił główną siedzibę zakonu krzyżackiego, który budował zamek w kilku etapach od 1280 roku do poł. XV wieku. Jego architektura jest imponująca – kompleks tworzą Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski, wypełnione licznymi salami i krużgankami. Zwiedzając obiekt, musisz koniecznie przyjrzeć się rezydencji Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Robi wrażenie na każdym odwiedzającym.

#42 Muzeum Auschwitz-Birkenau

Ciekawe miejsce w Polsce to nie tylko rozrywka. Mogą skłaniać również do refleksji i zadumy. Miejscem wywołującym wielkie emocje jest Muzeum Auschwitz-Birkenau. Położone na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego, upamiętnia ofiary Holocaustu i zbrodni nazistowskich z czasów podczas II wojny światowej.

Muzeum zajmuje obszar pierwotnego obozu Auschwitz I, a także Auschwitz II-Birkenau. Trasa zwiedzania obejmuje baraki, wieże strażnicze, a także tysiące osobistych przedmiotów i dokumentów pochodzących od ofiar. Bez wątpienia wycieczka po oświęcimskim muzeum jest jednym z bardziej poruszających doświadczeń.

#43 Stare Miasto w Warszawie

Czy Warszawa, niemal zmieciona z powierzchni Ziemi w czasie II wojny światowej, może poszczycić się zabytkami światowej rangi? Jak najbardziej! Stare Miasto w Warszawie należy do tych miejsc, obok których nie można przejść obojętnie. To świadectwo odrodzenia stolicy po zniszczeniach wojennych i symbol miasta, który wciąż zachwyca swoim pięknem.

Charakteryzuje się malowniczymi uliczkami, kolorowymi kamienicami oraz innymi budynkami zrekonstruowanymi zgodnie z ich pierwotnym wyglądem. Centralnym punktem jest Rynek Starego Miasta, otoczony restauracjami i kawiarniami, w których można poczuć autentyczną atmosferę miasta. Znajdziesz tu również sporo galerii sztuki z dziełami wybitnych lokalnych artystów. Taka pamiątka z Warszawy na każdym zrobi wielkie wrażenie.

#44 Kalwaria Zebrzydowska

Przenieśmy się teraz na południe kraju, do Kalwarii Zebrzydowskiej, która – podobnie jak wspomniana wyżej Wieliczka – znajduje się blisko Krakowa. Ta miejscowość znana jest przede wszystkim z jednego z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Jest to miejsce szczególnie ważne dla katolików, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy.

Zbudowana w 1 poł. XVII wieku, stanowi kompleks kilkunastu kaplic, kalwarii i stacji drogi krzyżowej, zainspirowanych wzgórzami Jerozolimy i reprezentujących mękę oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To miejsce modlitwy, które dodatkowo możesz zwiedzać turystycznie, napawając się spokojem i pięknem krajobrazu Beskidów.

Urokliwy nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej: Oaza Leńcze

Czy chcielibyście obudzić się na szczycie wzniesienia, w otoczeniu bujnej zieleni, z pięknym widokiem na okoliczne wzgórza? Oaza Leńcze zapewni Wam to wszystko. A nawet więcej! To właśnie tutaj, w oddaleniu od siedlisk ludzkich, znajduje się kameralny domek dla dwóch osób. Bardziej romantycznego miejsca nie znajdziecie!

Oprócz doskonałej lokalizacji i przytulnego wnętrza możecie skorzystać też z masaży lub krótkich warsztatów kreatywnych. Jest tu też miejsce na ognisko oraz taras, gdzie wszystko smakuje lepiej. Oprócz tego można podjechać do okolicznych miasteczek, Najpiękniej prezentuje się Lanckorona, ale zachęcamy do odkrycia również własnych ścieżek!

#45 Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Ciekawe miejsca w Polsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO zawierają kilka obiektów sakralnych, m.in. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Te dwie wyjątkowe świątynie znajdują się na terenie Dolnego Śląska i wciąż stanowią ważny punkt na mapie Polski związany z turystyką kulturową.

Zbudowane w poł. XVII wieku, są znakomitymi przykładami drewnianej architektury religijnej, a także symbolami pojednania po burzliwych wydarzeniach historycznych. Jawor wyróżnia się wyjątkową konstrukcją w kształcie elipsy, Świdnica zachwyca barokowymi dekoracjami. Niezależnie od gustu, warto zobaczyć oba. Nie pożałujesz!

#46 Drewniane kościoły południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa

Inny rodzaj obiektów sakralnych reprezentują drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Zbudowane w różnych latach i prezentujące nieco inny styl architektoniczny, są świadectwem wysokiej kultury artystycznej regionu, która zachwyca do dzisiaj.

Wszystkie kościoły są wyjątkowe, lecz możemy wskazać swoich faworytów. Szczególnie urzekł nas kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, znany ze swoich pięknych rzeźbionych detali, oraz kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej z malowidłami przedstawiającymi sceny z życia świętego. Zachęcamy do odwiedzenia wszystkich obiektów – odkrywanie ich historii jest niezwykłym doświadczeniem kulturowym.

#47 Park Mużakowski

Gdzie można znaleźć najpiękniejszy park krajobrazowy w Europie? Nad Nysą Łużycką! To Park Mużakowski, jedyny park na świecie, który rozciąga się na obszarze dwóch krajów – Polski i Niemiec.

Zaprojektowany na początku XIX wieku przez niemieckiego architekta i urbanistę, Karla Friedricha Schinkla dla księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau, charakteryzuje się harmonijnym połączeniem natury i architektury. Możesz tu spacerować, odpoczywać, a także podglądać ptaki 🐦 i dziką zwierzyną. Doświadczanie uroków życia nabiera tutaj wyjątkowego znaczenia.

#48 Hala Stulecia we Wrocławiu

Również Wrocław posiada zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Jest nim Hala Stulecia, obiekt widowiskowo-sportowy, wzniesiony w latach 1911-1913 w ramach obchodów stulecia zwycięstwa w wojnach napoleońskich.

W ciągu lat hala pełniła różne funkcje, dzisiaj stanowi ważny ośrodek kulturalny i rozrywkowy, w którym odbywają się koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia artystyczne. Tuż obok znajduje się piękny Ogród Japoński, który rozkwita tysiącami barw w okresie wiosenno-letnim. To doskonały plan na kolejne wakacje!

#49 Ciekawe miejsca w Polsce: Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

Drewniane cerkwie, zarówno w polskim, jak i ukraińskim regionie, to obiekty, które wyróżnia drewniana konstrukcja, charakterystyczne cebulaste kopuły oraz bogato zdobione wnętrza. Jednymi słowy – wszystko, czego nie uświadczysz w innych częściach kraju.

Jak na obiekty sakralne przystało, drewniane cerkwie są przede wszystkim miejscami kultu religijnego, ale również ważnymi świadkami historii i kultury Karpat. 🏔 Przyciągają miłośników architektury oraz osoby zainteresowane tradycjami i obrzędami ludowymi. Są otwarte dla każdego, kto szuka unikalności.

#50 Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach

Kolejny zabytek to ciekawe miejsce w Polsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO całkiem niedawno, bowiem dopiero w 2017 roku. Jest to kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, czyli historyczne miejsce wydobycia metali szlachetnych i jeden z najstarszych obiektów tego typu w Europie.

Najważniejszym elementem kopalni jest tzw. Sztolnia Czarnego Pstrąga, służąca dawniej do odprowadzania wody z podziemi. Kopalnia z Tarnowskich Gór to również miejsce, w którym można zobaczyć historyczne maszyny i inne urządzenia służące do wydobycia metali szlachetnych. Dzięki nim masz szansę odkryć prawdziwe tajemnice górniczego rzemiosła.

#51 Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego

Na sam koniec mamy świeżynkę z 2019 roku, czyli krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego. Obejmuje przede wszystkim obszar wokół wsi Krzemionki Opatowskie, zlokalizowanej w województwie świętokrzyskim.

To właśnie w północno-wschodnim terenie Gór Świętokrzyskich odkryto pozostałości pradawnych kopalni oraz warsztatów, gdzie w neolicie i epoce brązu wydobywano krzemień pasiasty. Dawniej używany do produkcji różnorodnych ozdób i narzędzi, dzisiaj pozwala zgłębić tajemnice przeszłości, a także naszych pradawnych przodków.

Odbierz 100 zł na swój pierwszy wyjazd
Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymać 100 zł na wyjazd z AlohaCamp, a także cotygodniowe wyselekcjonowane, najpiękniejsze miejsca do odpoczynku w Naturze.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Dołączając do bazy newsletterowej wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści marketingowych zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz zrezygnować w każdym czasie.

Ciekawe miejsca w Polsce: najczęstsze pytania

Ciekawe miejsca w Polsce – które wybrać na sam początek?

Zależy to od wielu czynników – zainteresowań, długości pobytu oraz pory roku. Ważne jest, aby znaleźć w pobliżu odpowiedni nocleg. Korzystając z serwisu AlohaCamp, nie będziesz mieć z tym żadnego problemu.

Komu można polecić Polskę jako kierunek turystyczny?

Każdemu, i to bez wyjątku. Wycieczki krajowe spodobają się i małym dzieciom, i dorosłym, a także osobom podróżującym z czworonożnymi przyjaciółmi. 🐶 Wystarczy tylko znaleźć swój ulubiony region, a wtedy każda podróż będzie udana.

Czy ciekawe miejsca w Polsce oferują również fajne noclegi?

Oczywiście, musisz jedynie skorzystać z oferty Aloha Camp. Na naszej stronie internetowej znajdziesz obiekty w pobliżu ciekawych miejsc w Polsce, które ułatwią Ci podróżowanie i sprawią, że pokochasz swój kraj na nowo!