Cytując Woltera lub, jak ktoś woli, Supermana — With great power, comes great responsibility. Zewsząd się słyszy o zmianach klimatu i kryzysie ekologicznym, nie tak wiele jest natomiast głosów, co w związku z tym zrobić. Niestety, nie napiszemy Wam, że odkryliśmy sekret jak uratować Planetę, ani że od dzisiaj magicznie nie zanieczyszczamy środowiska. Ale opowiemy Wam o tym, jak rozumiemy naszą odpowiedzialność, dlaczego zdecydowaliśmy się dołączyć do organizacji 1% for the Planet i jak codziennie staramy się być o ten jeden procent lepszymi dla Natury.

Wiecie co jest naszym największym marzeniem?

Żeby nasze dzieci mogły pływać w czystym jeziorze, zobaczyć fokę nad Bałtykiem i zbudować szałas z patyków na wsi. Żeby każdy z nas miał możliwość uciec w góry, wskoczyć na rower nad Biebrzą albo wypić kawę na tarasie w lesie i zwyczajnie odpocząć tak, jak lubi, w otoczeniu Natury. Zamiast ścinać lasy, chcemy je sadzić, zamiast zatruwać morza, jeziora i rzeki w imię rozwoju — inwestować w ich oczyszczanie, chronić góry przed zadeptaniem i plaże przed zniszczeniem.

A że naturalnym jest dla nas dbanie o to, co ważne, dołączamy do 1% for the Planet — międzynarodowej organizacji łączącej biznes z fundacjami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska. Będąc jej częścią, co roku przekażemy 1 procent naszego przychodu na lokalne, zweryfikowane inicjatywy dbające o otaczającą nas przyrodę.

Czym jest 1% for the Planet

1% for the Planet to globalna organizacja non-profit, która zachęca firmy i osoby indywidualne do wspierania organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Członkowie zobowiązują się do przekazywania co najmniej 1% swoich rocznych przychodów na rzecz fundacji i organizacji ekologicznych. Ideę tę zapoczątkowali Yvon Chouinard, założyciel firmy Patagonia, oraz Craig Mathews, założyciel Blue Ribbon Flies, w 2002 roku. Celem jest łączenie biznesu i osób fizycznych z organizacjami non-profit, które pracują wspólnie nad finansowaniem różnorodnych projektów środowiskowych. Działania te mają na celu zapewnienie lepszej przyszłości dla planety poprzez skuteczną ochronę i zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi.

1% for the Planet od 20 lat wspiera Naturę

Cała akcja powstała w oparciu o ideę, że firmy i przedsiębiorstwa mają obowiązek odwdzięczać się za korzystanie z zasobów Planety. 1% for the Planet zostało stworzone przez założyciela Patagonii Yvona Chouinarda i Craiga Mathewsa – założyciela Blue Ribbon Flies, z poczucia odpowiedzialności biznesu za zmiany klimatyczne. Od tego czasu organizacja rozrosła się i poszerzyła swoją działalność na cały świat, pomagając tysiącom firm w byciu bardziej zaangażowanymi w ochronę środowiska.

Będąc częścią projektu, członkowie zobowiązują się do przekazywania co najmniej 1% rocznego przychodu bezpośrednio na organizacje środowiskowe. 1% for the Planet certyfikuje każdą darowiznę, aby upewnić się, że firmy rzeczywiście spełniają to zobowiązanie. Powszechne jest bowiem zjawisko tzw. greenwashingu, czyli (w najogólniejszym ujęciu) stosowania komunikacji marketingowej przedsiębiorstwa, która bazuje na fałszywych lub wprowadzających w błąd deklaracjach, dotyczących zgodności produktu lub jego elementów z zasadami ochrony środowiska1.

Cel organizacji

Celem 1% for the Planet jest inspirować do działania i zaangażowania, aby nasza Planeta i przyszłe pokolenia mogły się rozwijać.

Misja projektu

Misja 1 % for the Planet to przyspieszyć skuteczne wsparcie dla środowiska i zapobiegać greenwashingowi.

Realny wpływ

Ponad 600 milionów dolarów certyfikowanych darowizn na rzecz ochrony środowiska.

Świat z naszych marzeń

W AlohaCamp chcemy inspirować do spędzania czasu w Naturze, bo wiemy, jak pozytywny wpływ ma na nasze samopoczucie, kreatywność i zdrowie. Chcemy zostawić ten świat lepszym dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń, dlatego decyzja o dołączeniu do programu była dla nas tylko kwestią czasu (i oczywiście spełnienia odpowiednich wymagań).

Stawiając Naturę na pierwszym miejscu, chcemy wpływać na sposób w jaki wszyscy żyjemy i odpoczywamy, ułatwiając dostęp do korzyści płynących ze spędzania czasu w przyrodzie oraz tworzenia pięknych wspomnień dzięki dostępowi do użytecznej platformy online.

1% to dużo czy mało? Jakie marki są obok nas

Ktoś może powiedzieć, że jeden procent to mało, lub prawie nic. I owszem, można patrzeć na to w ten sposób, ale to tak, jakby nie segregować śmieci, bo i tak jedna osoba nic nie zmieni. Albo przelewać tony wody biorą codziennie godzinne kąpiele, bo przecież to żadna różnica.

Ale zmiany zaczynają się wtedy, kiedy każda kolejna osoba wyrzuci plastikową butelką to odpowiedniego pojemnika albo zakręci wodę. Zmiany zaczynają się tam, gdzie kolejna firma przekaże 1 procent na ochronę przyrody i tam, gdzie chociaż jedna osoba zmieni swoje podejście i Nastawienie do Natury.

10 zasad dbania o Naturę według AlohaCamp

1% for the Planet można wesprzeć także jako osoba prywatna. Wokół siebie z pewnością macie lokalne organizacje czy fundacje, które na różne sposoby angażują się w pro-ekologiczne działania. Dodatkowo sami i same możecie wprowadzić niektóre lub wszystkie z poniższych nawyków:

1. Nie śmieć ani na ulicy, ani w lesie, ani na plaży, a w zasadzie to po prostu nie śmieć nigdzie; nie ma nic gorszego od walających się pustych opakować po trawnikach lub znalezieniu niedopałków w ciepłym piasku na plaży.

2. Szanuj Naturę gdziekolwiek jesteś – nie niszcz drzew, nor ani gniazd, nie płosz zwierząt i nie dokarmiaj ich. Nie rozniecaj ognia w łatwopalnych miejscach takich jak lasy czy łąki. Potraktuj Naturę jako czyjś dom i postaraj zachowywać się tak, jak chciałbyś lub chciałabyś, żeby ktoś zachowywał się w Twoim.

3. Segreguj śmieci, a jeżeli nie wiesz gdzie wyrzucić konkretne produkty, możesz zajrzeć na przykład na tę stronę – Zasady segregacji odpadów w Warszawie.

4. Używaj wielorazowych toreb, najlepiej materiałowych lub papierowych (choć wiemy, że te są mniej wytrzymałe).

5. Robiąc zakupy spożywcze kupuj produkty na wagę i jeżeli możesz, zrezygnuj z jednorazowych torebek foliowych.

6. Wybieraj produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu.

7. Pij wodę z dzbanka filtrującego lub z kranu zamiast kupować wodę w butelkach – to nie tylko oszczędność dla środowiska, ale również dla portfela,

8. Używaj zmywarki w trybie eko, który zużywa mniej energii niż tryby standardowe.

9. Jeśli nie musisz, to nie drukuj lub drukuj dwustronnie.

10. Oszczędzaj energię na różne sposoby. Możesz zmniejszyć temperaturę w domu do ok. 20-21 stopni Celsjusza lub wymienić żarówki na energooszczędne. Nie zostawiaj urządzeń w trybie stand-by i maksymalizuj wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.


  1. Terra Choice the six sins of Greenwashing. A study of Environmental Claims in North American Consumer Markets [http://sinsofgreenwashing.org/index6b90.pdf] ↩︎