Wysokie letnie temperatury w ostatnich latach skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych form wypoczynku. Zamiast upałów w Tunezji czy Egipcie sięgających czasem nawet 40 stopni, coraz chętniej wybieramy chłodniejsze rejony, gdzie można się cieszyć spokojem i pięknem natury. Porozmawiamy dzisiaj o nowym trendzie w letniej turystyce, czyli o coolcation.
Z tego wpisu dowiesz się:
🌿 Czym jest coolcation i skąd wziął się ten trend.
🌿 Gdzie odpocząć od upałów i tłumów podczas letniego urlopu.
🌿 Jak niższe temperatury wpływają na nasze zdrowie.
🌿 Jak zarezerwować pobyt w Naturze.
Początki coolcation – fajnych i chłodnych wakacji
Tradycyjne letnie wakacje kojarzą nam się z wyjazdami w poszukiwaniu słońca i wysokich temperatur. Urlop na południu Włoch, w Hiszpanii czy Tunezji sprawiał, że wracaliśmy równo opaleni i naładowani witaminą D. Jednak rekordowo wysokie temperatury w ostatnich latach sprawiają, że co raz więcej osób zaczyna podróżować w przeciwnym kierunku. Coraz popularniejsze stają się „coolcation”, czyli wakacje w miejscach o łagodniejszym klimacie, które dodatkowo są mniej zatłoczone.
Coolcation to połączenie dwóch słów cool (ang. chłodny, ale też fajny) i vacation (ang. wakacje). Ruch narodził się prawie dekadę temu w krajach Europy Zachodniej, gdzie mieszkańcy coraz częściej narzekali na upały i szukali alternatywnych form wypoczynku. Do pionierów coolcationingu należą Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Francja. Trend ten szybko rozprzestrzenił się na inne kontynenty, zyskując popularność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Zjawisko zyskuje na popularności także w Polsce w związku z rosnącymi temperaturami spowodowanymi zmianami klimatu.
Coolcation w Polsce? Naturalnie 🌿
Za najchłodniejszy region naszego kraju uznaje się północno-wschodnią część Polski, a w szczególności Suwałki. Jednak jest to obszar idealny nie tylko na ucieczkę przed letnimi upałami. Można tu spróbować także żeglarstwa, leśnych spacerów, czy zbierania grzybów. Urlop w Naturze to doskonały sposób na przetrwanie miejskich upałów i idealna opcja dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo.
Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na wyjazdy do miejsc położonych w cieniu gór, chłodzie jezior i gęstych lasach. Wielu turystów rezygnuje z rezerwacji wakacji w popularnych, ale upalnych miejscach jak południowa Francja czy Sycylia w lipcu i sierpniu na rzecz krajowych domków w koronach drzew, czy wspaniale wyposażonych glampingów. — mówi Agnieszka Lekszycka, Strategic Project Lead w AlohaCamp i dodaje. — Rekordzista zabookował u nas wakacje na 642 dni przed terminem!To pokazuje, jak duże jest zainteresowanie naturalną i krajową ofertą noclegową. Coraz więcej osób decyduje się na spontaniczne wyjazdy, ale też rezerwuje domki z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że znajdą wakacyjny termin w wymarzonym ciepłym, acz zacienionym miejscu Polski.
Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na wyjazdy do miejsc położonych w cieniu gór, chłodzie jezior i gęstych lasach. Wielu turystów rezygnuje z rezerwacji wakacji w popularnych, ale upalnych miejscach jak południowa Francja czy Sycylia w lipcu i sierpniu na rzecz krajowych domków w koronach drzew, czy wspaniale wyposażonych glampingów.
Agnieszka Lekszycka, Strategic Project Lead w AlohaCamp
A co na to lekarze? 🩺
O korzystnym wpływie Natury na nasze zdrowie pisaliśmy już tutaj, ale warto przypomnieć parę faktów. Otóż spędzając min. 2 godzin tygodniowo na łonie przyrody, możemy znacząco poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, bez względu na to, ile mamy lat1. Dodatkowo niejedne badania dowodzą, że przebywanie w Naturze może pomóc nam zwiększyć zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów i poprawić naszą koncentrację2. Ale nie trzeba od razu rzucać wszystkiego i wyjeżdżać do lasu (choć można), bo okazuje się, że 20 minutowy spacer w parku trzy razy w tygodniu może znacząco obniżyć poziom naszego stresu.
Dodatkowo urlop w chłodniejszym klimacie może być dobrą alternatywą dla osób z problemami kardiologicznymi, ponieważ naszemu organizmowi łatwiej jest regulować temperaturę ciała, a to znacząco zmniejsza obciążenie serca. Coraz częściej słyszymy o przypadkach omdleń lub odwodnień w Grecji, Włoszech, czy Turcji. Wysoka temperatura i wilgotność mogą prowadzić do szybszego odwodnienia i przegrzania organizmu. Dodatkowo wysiłek fizyczny związany ze zwiedzaniem, pieszymi wędrówkami i innymi aktywnościami na świeżym powietrzu w takich warunkach może być bardziej obciążający dla układu krążenia3.
Popularne kierunki na coolcation 🗺️
Zmęczeni wysokimi temperaturami europejczycy na chłodniejsze wyjazdy wybierają głównie Skandynawię, ale również kraje bałtyckie – w tym Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Podczas gdy w zeszłym roku średnia temperatura w Katanii na Sycylii w sierpniu wyniosła 32°C4, w Oslo średnia ta była o ponad 10 stopni niższa i wynosiła 21°C5.
Szwecja z kolei od czterech lat noruje wzrost ilości odwiedzających ją turystów – w zeszłym roku było to ponad 6 milionów osób, a w tym roku szacunki mówią nawet o 6,5 milionach6. Duża ilośc wysp, szeroka infrastruktura kempingowa no i przede wszystkim dzikie naturalne tereny sprawiają, że Szwecja, Norwegia i Finlandia wiodą prym wśród europejskich kierunków na coolcation.
W Ameryce z kolei swój rozkwit przeżywają z kolei wycieczki na Alaskę oraz Antarktydę. Ilość turystów odwiedzających Alaskę wzrosła o ponad 16%7 w zaledwie dwa lata – od 2019 do 2022 roku, nie wliczając w to roku 2020, kiedy podróżowanie było praktycznie niemożliwe.
Turystyka na Antarktydzie również odnotowuje znaczny wzrost w ciągu ostatniej dekady. W sezonie 2022-2023 ten lodowy kontynent odwiedziło ponad 100 000 turystów8, z czego większość przybyła statkami wycieczkowymi. Stanowi to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Wzrost ten jest spowodowany zwiększonym zainteresowaniem wyjątkowymi i odległymi destynacjami. Warto jednak dodać, że wzbudził również obawy dotyczące wpływu na środowisko i ochrony ekosystemów Antarktydy.
Coolcation w Polsce?
Za najchłodniejszy region naszego kraju uznaje się północno-wschodnią część Polski, a w szczególności Suwałki. Jednak jest to obszar idealny nie tylko na ucieczkę przed letnimi upałami. Można tu spróbować także żeglarstwa, leśnych spacerów, czy zbierania grzybów.
Odkryj wyjątkowe noclegi na Suwalszczyźnie
Oto nasz propozycja nietuzinkowych noclegów na Cooclation:
1. Dom na Sosnowym Wzgórzu (na zdjęciach)
2. Domek przy Starej Szkole nad Jeziorem
3. Dom Suwalszczyzna
4. Siedlisko pod Strzechą
5. Zielony domek nad Marychą
6. Zakole Czarnej Hańczy
7. Cisowe Wzgórze
- https://www.nature.com/articles/s41598-019-44097-3 ↩︎
- https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0051474 ↩︎
- Lek. Katarzyna Czarnecka, kardiolog American Heart of Poland, dla Medonet: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,turysci-uciekaja-z-upalow–na-topie-jest-coolcation–lekarze-sa-na-tak,artykul,84204078.html ↩︎
- https://weatherspark.com/y/78384/Average-Weather-in-Catania-Italy-Year-Round ↩︎
- https://weatherspark.com/y/148235/Average-Weather-at-Oslo-Airport-Gardermoen;-Norway-Year-Round ↩︎
- https://www.statista.com/outlook/mmo/travel-tourism/sweden#analyst-opinion ↩︎
- https://www.alaskatia.org/sites/default/files/2023-12/ATIA%20Alaska%20Visitor%20Profile%202022-2023.pdf ↩︎
- https://iaato.org/information-resources/data-statistics/
↩︎