Od marca tego roku AlohaCamp jest częścią globalnej inicjatywy 1% por el Planeta, organizacji, która mobilizuje firmy do przeznaczania 1% swoich rocznych przychodów na wsparcie projektów ochrony środowiska. Dzięki tej współpracy wspieramy organizację Las Na Zawsze, której misją jest ochrona i regeneracja polskich lasów. Zobaczcie, co udało nam się wspólnie działać i dowiedzcie się jak i Wy możecie dbać o otaczającą nas Naturę 🫶🏼
Być chociaż o 1% lepszym dla naszej Planety
O całym programie pisaliśmy już wcześniej (odsyłamy Was 👉 aquí 👈), ale dla przypomnienia 1% for the Planet to globalna organizacja non-profit, która zachęca firmy do wspierania organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Członkowie zobowiązują się do przekazywania 1% swoich rocznych przychodów na rzecz fundacji i organizacji ekologicznych.
Naszym marzeniem jest, aby nasze dzieci mogły pływać w czystym jeziorze, zobaczyć fokę nad Bałtykiem i zbudować szałas z patyków na wsi. Żeby każdy z nas miał możliwość uciec w góry, wskoczyć na rower nad Biebrzą albo wypić kawę na tarasie w lesie i zwyczajnie odpocząć tak, jak lubi, w otoczeniu Natury. A że naturalnym jest dla nas dbanie o to, co dla nas ważne, zdecydowaliśmy się na wsparcie naszej rodzimej organizacji Las Na Zawsze, której misją jest ochrona i regeneracja polskich lasów.
O Las Na Zawsze
Fundacja Las Na Zawsze powstała w 2019 roku i zajmuje się oddawaniem ziemi Naturze na dwa sposoby. Po pierwsze, chroni dojrzałe, już istniejące ekosystemy leśne, które mają wysoką wartość przyrodniczą. Po drugie tworzy nowe, bioróżnorodne lasy liściaste. Podstawowym przelicznikiem Fundacji są m2 lasu, nie pojedyncze drzewa. Las to ekosystem powiązanych ze sobą wielu komponentów, w skład którego wchodzą nie tylko drzewa, ale także grzyby, ściółka, runo, czy krzewy. To samoregulujący się ekosystem, złożony i powiązany na dziesiątkach poziomów.
Fundacja zajmuje się zarówno ochroną istniejących, cennych przyrodniczo obszarów leśnych, jak i sadzeniem nowych, bioróżnorodnych lasów liściastych. Jej celem jest budowanie samowystarczalnych ekosystemów, które nie tylko wspierają bioróżnorodność, ale także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, ograniczania erozji gleby i regulacji cyklu wodnego.
Z Lasów Na Zawsze nie pozyskuje się drewna. Mogą się rozwijać w nieskrępowany sposób z myślą o przyszłych pokoleniach. Są otwarte i dostępne dla wszystkich. Mają służyć Naturze, której człowiek jest integralną częścią, a nie gospodarce.
Nasza dotacja
W ramach tej współpracy jako AlohaCamp przekazaliśmy 26 550 PLN na ochronę dojrzałego lasu, obejmując ochroną 3 000 m². Obszar ten będzie mógł swobodnie się rozwijać, nie podlegając ingerencji człowieka i służąc przyszłym pokoleniom jako dzikie, nieskrępowane miejsce.
Dbanie o lasy jest szczególnie ważne, ponieważ odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi – pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, regulują poziom wód gruntowych i chronią przed erozją gleby. Są również domem dla licznych gatunków, którym takimi działaniami pomagamy przetrwać.
Doborowe towarzystwo
1% for the Planet to inicjatywa zapoczątkowana przez założyciela marki Patagonia, Yvona Chouinarda, i Craiga Matthewsa z Blue Ribbon Flies. Program przyciągnął wiele znanych organizacji i firm, które zrozumiały, że wsparcie dla planety jest nieodłącznym elementem odpowiedzialnego biznesu.
Do inicjatywy dołączyły m.in. firmy takie jak Patagonia o Peak Design, które wspólnie przekazują fundusze na rzecz ekologicznych organizacji partnerskich.
Od 2002 roku w ramach programu przekazano już ponad 600 mln dolarów wsparcia dla ponad 6700 organizacji prośrodowiskowych. Do programu należy już ponad 5200 firm z ponad 110 krajów.
Z kolei Las Na Zawsze wspierają już takie marki jak Decathlon, BNP Paribas, Allianz, Polpharma, OBI o Orange.
W AlohaCamp zachęcamy do spędzania czasu blisko Natury i rozumiemy, jak istotne jest zachowanie tych zasobów w ich naturalnym stanie. Doświadczając korzyści płynących z bliskiego kontaktu z przyrodą, jesteśmy odpowiedzialni za pozostawienie odwiedzonych miejsc w lepszym stanie niż je zastaliśmy. Ważne jest, abyśmy wszyscy wspólnie dbali o przyrodę, przyczyniając się do jej ochrony.